Publikované

Ako vykonať ošetrenie pomocou LLLT nízko-úrovňového laseru?

LLLT laser je nízko-úrovňovým laserovým zariadením. Primárnym použitím nízko úrovňového laseru je pomoc pri úľave od bolesti svalov, kostí a zubných zápalov, ako aj stimulácia regenerácie rán, vredov a jaziev. Najväčší prínos LLLT laseru je v tom, že nízkoúrovňové laserové svetlo prináša podobnú úľava bolesti ako lieky, avšak bez dlhodobých vedľajších účinkov.

Moderné LLLT zariadenia sú malé, prenosné a môžu sa používať takmer kdekoľvek a kedykoľvek. Ošetrenie pomocou LLLT zariadenia je ľahké. Jednoducho nasmerujte laserový lúč na bolestivú oblasť, tu ho pridržte niekoľko minút. Laserové svetlo preniká do tkaniva, stimuluje regeneráciu buniek a urýchľuje proces prirodzeného hojenia. V nasledujúcom článku Vám predstavíme príklady toho ako používať B-Cure Laser, ktorý je dnes jedným z najsilnejších a najpopulárnejších nízko-úrovňových laserových zariadení, na ošetrenie bežných zdravotných problémov.

Na čo môžem použiť LLLT laser?

Ošetrenie pomocou nízko úrovňového laserového zariadenia má dvojaké účinky na Vaše telo. Laserové svetlo preniká do tkaniva, kde bunky „absorbujú“ energiu laseru. To urýchľuje proces hojenia a uvoľňuje endorfíny, ktoré pôsobia ako prirodzený mechanizmus na zmiernenie bolesti Vášho tela.

LLLT laser Vám môže pomôcť pri liečbe nasledujúcich ochorení:

 • bolesť hornej a spodnej časti chrbta, bolesť krčnej chrbtice a ďalšie svalové bolesti,
 • bolesť kolien, bedier, ramien a prstov,
 • reumatoidná artritída (bolesť malých kĺbov na rukách a nohách),
 • chronická tendenitída, bolesti zubov,
 • hojenie výrastkov kostí na pätách a s nimi spojeného zápalu,
 • presilenia, vyvrtnutia,
 • tenisový lakeť a golfový lakeť,
 • zápal Achilovej šľachy,
 • bolesť zápästia,
 • diabetická noha (hojenie diabetických vredov)

Aké sú účinky LLLT terapie?

Pri správnom použití Vám môže laserová terapia pomôcť:

 • so stimulovaním hojenia ťažko liečiteľných rán, vredov,
 • znížiť akné,
 • môže mať pozitívny vplyv na vyhladenie čerstvých jaziev a ošetrenie popálenín,
 • urýchliť hojenie zápalu ďasien,
 • podporiť liečbu po ošetrení zubov,
 • zlepšiť estetickosť jaziev po chirurgických zákrokoch,
 • pri hojení oparu.

Ako mám LLLT ošetrenie vykonávať?

Zariadenie zapnite a nastavte čas ošetrenia. Toto by malo byť 5 – 8 minút, v závislosti od závažnosti problému alebo zranenia. Zariadenie umiestnite do bolestivé miesto priamo na pokožku. Nízko úrovňové laserové svetlo nemôže prejsť oblečením alebo obväzom, takže liečba je účinná len vtedy, ak zariadenie umiestnite priamo na kožu! Prístrojom nehýbte, pokiaľ neuplynie doba ošetrenia. Po ukončení liečby vydá prístroj zvukový signál.

B-Cure laser dokáže súčastne ošetriť plochu vo veľkosti 4,5 cm2. Ak je potrebné aplikovať ošetrenie na väčšiu plochu, zariadenie po tejto presúvajte po uplynutí ošetrenia.
Čím dlhšie je ošetrovaná časť tela laserovemú svetlu vystavená a čím viac energie jej laser poskytne, tým väčší je hojivý účinok. Čím vyšší je energetický výkon zariadenia (uvádzaný v Jouloch), tým účinnejšia je jeho liečba.
Absorbovaná energia spôsobuje, že ošetrená oblasť sa zahreje o desatinu stupňa. Účinok ošetrenia pomocou nízko úrovňového laseru sa môže prejaviť už počas prvého sedenia a je možné, že bolesť bude rýchlo eliminovaná. Pravdepodobne však budete potrebovať jedno ošetrenie denne v priebehu 10 až 12 dní, kým príznaky úplne nevytratia. Ošetrenie prerušte len vtedy ak došlo k úplnému zotaveniu.
Pri liečbe muskuloskeletálnej bolesti a bolesti, ktorá postihuje príliš veľkú oblasť si ošetrenie rozdeľte do viacerých sedení denne. Počas každého sedenia ošetrujte inú oblasť po dobu 5-8 minút, zvyčajne 2-4 krát denne. Ak je to potrebné, napríklad v prípade čerstvých zranení alebo popálenín, je možné ošetrenie aplikovať niekoľkokrát denne (až 10 ošetrení denne).

Kde mám správne umiestniť LLLT laser počas liečby?

Bolesť krku: po stranách krčnej chrbtice, po bokoch krku (pod ušami) a za čeľusťou.

Bolesť hornej a dolnej časti chrbta, chrbticová kýla, bolesť krížov: ošetrenie je potrebné vykonať vo vertikálnom a horizontálnom smere na bolestivej oblasti.

Bolesť ramien: oblasť ramenného kĺbu a vonkajšej časti horného ramena.

Bolesť lakťa, tenisový lakeť: vnútorný zhyb lakťa, ľavá a pravá strana lakťa.

Bolesť zápästia (syndróm karpálneho tunela): vnútorná strana zápästia horizontálne na zhybe, na spodnej časti palca vertikálne na zhybe, na vonkajšej strane palca na brušku pod palcom, ľavá a pravá strana zápästia.

Bolesť kĺbov prstov na rukách: pravá a ľavá strana bolestivého prsta, zhyb medzi dlaňami a prstami.

Bolesť bedrového kĺbu: ošetrenie je potrebné vykonať vo vertikálnom a horizontálnom smere na bolestivej oblasti.

Bolesť kolena: vnútorný zhyb kolena, pravá a ľavá strana kolena (prípadne pod kolenným kĺbom).

Pätná ostroha: naspodku päty, vnútorný klen šľapy, ľavá a pravá strana päty, zadná strana päty.

Achillova šľacha, zranenie alebo po operačne ošetrenie: zadná časť členku, pravá a ľavá strana pätnej kosti.

Bolesť kĺbov prstov nôh: pravá a ľavá strana bolestivého prsta, vnútorná časť prstov.

 

V prípade ťažko liečiteľných rán, preležanín a vredov odporúčame nasledovné:

Pri liečbe čerstvých, otvorených rán ošetrujte celú oblasť počas 5-6 minút, ošetrenie potom prerušte na 5 minút. Tento cyklus ošetrenia a prestávok opakujte aspoň jednu hodinu.
Následovne ošetrenie opakujte dvakrát denne počas 6 až 8 minút, kým sa rana úplne nezahojila.
Pri manipulácii s otvorenou ranou zariadenie neprikladajte priamo na ranu, ale držte ho čo najbližšie k nej.

Pri chronických ťažko hojacich sa ranách zvýšte čas ošetrenia na 8 minút. Odporúčajú sa maximálne 2 ošetrenia denne (pretože obväz sa musí pred ošetrením laserom z rany odstrániť a rana vyčistiť).