Publikované

Čím sa riadiť pri kúpe elektrostimulátora?

Elektrostimulátory sú zariadenia, ktoré používajú elektrické impulzy na terapeutické účely. Jednou z najznámejších a najpoužívanejších typov elektrostimulácie, terapia pomocou elektrických impulzov, je TENS elektroliečba. TENS je vysoko efektívny a preukázaný spôsob elektroterapie, ktorá sa používa na zmiernenie bolesti kĺbov a chronickej bolesti. Všetky moderné zariadenia na elektroliečbu v sebe zahŕňajú TENS terapiu.

Tak ako sa už spomínalo vyššie TENS elektroliečba slúži na úľavu od bolesti pomocou elektrického prúdu, čiže si nevyžaduje požívanie liekov. Je preukázanou metódou, ktorá sa už roky používa v klinikách a nemocniciach. Vďaka technologickému pokroku v oblasti elektrostimulácie, sa zariadenia stali dostatočne efektívnymi, kompaktnými a cenovo dostupnými pre použitie na liečbu doma.

Ako TENS elektroliečba funguje?

Na to aby naše telo pociťovalo bolesť sa spolieha na nervové receptory bolesti. Tieto sú drobné nervové zakončenia, ktoré pokrývajú naše telo a prenášajú bolesť do nášho mozgu ako varovanie pri poranení. V prípade chronickej bolesti tieto receptory neprestajne vysielajú bolesť do nášho mozgu, a to aj bez zjavnej príčiny.

TENS elektroliečba môže pomôcť pri úľave od bolesti bez použitia farmaceutík. Toto dosahuje stimulovaním nervových receptorov bolesti pomocou elektrických impulzov. Táto stimulácia “vyčerpáva” nervové receptory, čím im dočasne zabraňuje prenosu signálov bolesti do mozgu. Účinky tohto spôsobu terapie sa však výrazne znižujú, ak sú nervy poškodené.

Špecifické frekvencie TENS terapie môžu slúžiť na stimuláciu vytvárania endorfínov telom. Endorfín je hormón prirodzene vytváraný telom a slúži nášmu telu ako liek proti bolesti. To dodáva sekundárnu úroveň úľavy od bolesti pri TENS elektrostimulácii.

TENS je najúčinnejšia pri maskuloskeletárnej bolesti, čiže bolesti svalov a kĺbov. Je potrebné poznamenať, že pokiaľ sú Vaše nervy poškodené, účinnosť tejto terapie sa môže znížiť. TENS terapia nemá liečebné účinky a slúži len na úľavu od pocitu bolesti.

Čo by som mal/a zvažovať pri kúpe TENS elektrostimulátora?

Elektrostimulátory existujú vo všektých tvaroch a veľkostiach. Ich kvalita a schopnosti sa dajú rozlíšiť posúdením niekoľkých parametrov.

Všetky elektrostimulátory sa označujú počtom kanálov, tieto sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí jedného až štyroch. Elektrostimulátory nižšej kvality majú zvyčajne jeden kanál. Zariadenia nízkeho až stredného rozhrania majú zvyčajne dva kanály, zatiaľ čo špičkové a profesionálne zariadenia majú 4.

Asi sa pýtate prečo je počet kanálov dôležitý a čo vlastne sú. Tieto sú výstupnými vývodmi, ktoré prepájajú zariadenie s elektródami. Zariadenie s jedným kanálom uskutočňuje terapiu pomocou jedného páru elektród. To znamená, že zariadenie so 4 výstupnými kanálmi uskutočňuje terapiu pomocou 8 elektród. Čím väčší počet elektród zariadenie počas terapie používa, tým väčšia oblasť tela dokáže byť súčastne ošetrená.

Elektrostimulátor - Kanály: Čo znamenajú 1, 2 a 4 kanály?

Aká veľká je bolestivá oblasť na Vašom tele?

 • Veľkosť oblasti terapie a frekvencia s ktorou sa bolesť prejavuje môže pomôcť určiť potrebnú kategóriu elektrostimulátora.
 • Elektrostimulátor s jedným až dvoma kanálmi je adekvátny, pokiaľ pociťujete bolesť v malej oblasti, nepresahujúcej priemer 10-15 cm.
 • Zariadenie so 4 kanálmi je potrebné pre terapiu väčších oblastí. Napríklad niektoré z týchto zariadení dokážu poskytnúť terapiu pre úľavu od bolesti po celej dĺžke Vášho chrbta naraz.

Pre aký druh ochorenia chete túto terapiu používať?

 • Pokiaľ trpíte len miernou bolesťou, vo všeobecnosti Vám bude postačovať zariadenie s 1 až 2 kanálmi.
 • Ak trpíte artritídou, artrózou alebo reumou, tak budete potrebovať profesionálnejšie zariadenie, ideálne s dvoma až štyrmi kanálmi. Dôvodom sú osobité frekvencie potrebné pre zmiernenie chronickej bolesti.
 • Pokiaľ trpíte mierne závažnou až závažnou bolesťou, tak Vám odporúčame dvoj až štvor-kanálové zariadenie. Bolesť ktorá Vás ovplyvňuje denne, v rozhraní od Vášho krku až po dolnú časť chrbta si vyžaduje zariadenie stredného až vysokého rozhrania. Špičkové zariadenia poskytujú terapiu, ktorá prináša dlhšie trvajúcu úľavu od bolesti vďaka presnejším frekvenciám a silnejšiemu ošetreniu.
 • Ak trpíte osobitným stavom, ako napríklad inkontinenciou, elektroliečba Vám môže pomôcť. Pre vyššie uvedený stav je potrebný špeciálny elektrostimulátor, ako napríklad T-One Medi Pro.
 • Celá rodina môže využiť 2-4 kanálové zariadenie, stredného až vysokého rozhrania, keďže tieto poskytujú okrem programov na úľavu od bolesti taktiež aj programy pre športový tréning, krásu alebo wellness. V takom prípade dbajte na to, aby ste používali samostatnú sadu elektród pre každú osobu, ktorá používa zariadenie, aby ste predišli prenosu infekcie.

Zariadenia TENS používajú elektródy, ktoré prenášajú elektrické impulzy do vášho tela na úľavu od bolesti.

Počet programov, ktoré elektrostimulátor poskytuje

 • Jeden až dvoj-kanálové zariadenia väčšinou poskytujú 5 až 10 programov. A čo viac, iba jeden až dva z týchto programov sa zameriavajú na úľavu od bolesti. Takýto druh zariadení je dostatočný iba na úľavu od bolesti malej oblasti.
 • Ak je vaša bolesť pomerne jednotvárna a vždy sa vyskytuje v tej istej oblasti, 1 až 2 -kanálové zariadenie Vám bude postačovať. Príkladom tohto môže byť stuhnutý krk po prebudení, svalová horúčka (svalovica) alebo menštruačné kŕče.
 • Pokiaľ bolesť postihuje niekoľko častí Vášho tela a vyskytuje sa pravidelne, tak by bolo pre Vás ideálne 2-4 kanálové zariadenie stredného až vysokého rozhrania. Tieto zariadenia zvyčajne poskytujú 15-20 programov na úľavu od bolesti, a každý z programov sa zameriava na terapiu pre špecifický typ bolesti alebo časti tela. Špecializované programy majú výhodu oproti všeobecným, pretože sú prispôsobené na terapiu tej, ktorej bolestivej oblasti.

Aký je Váš rozpočet na kúpu elektrostimulátora?

 • Menej ako 100 EUR: 1-2 -kanálové zariadenia s nízkym počtom programov. Tieto zariadenia môžu mať pozitívny účinok na úľavu od miernej bolesti, v rozsahu malej oblasti tela. Možnosti na konfiguráciu sú minimálne.
 • 100 až 300 EUR: 2-4 -kanálové zariadenia, stredného až vysokého rozhrania s programami pre TENS elektroliečbu a EMS svalový tréning, špeciálne elektrostimulátory pre úľavu od chronickej bolesti a liečbu inkontinencie. Táto kategória je najvšestrannejšia a najpopulárnejšia. Zariadenia v tejto kategórii môžu pomôcť pri utíšení miernej bolesti, postihujúcej celé telo.
 • Nad 300 EUR: 4-kanálové špičkové zdravotnícke zariadenia, poskytujúce TENS, EMS, športové programy a programy pre krásu a rehabilitáciu. Špičkové, často špecializované zariadenia, ktoré sú mimoriadne účinné v ich zameraní. Toto môže byť úľava od bolesti, športový tréning alebo rehabilitácia.

Tak ako už bolo spomenuté vyššie, existujú aj “špeciálne elektrostimulátory”.  Tieto sa odlišujú od elektrostimulátorov slúžiacich na úľavu od bolesti, tým že sa zameriavajú na pomoc pri špecifickom stave pacienta. Príkladom sú:

 • Kŕčové žily
 • Bolesť chrbta
 • Arteriálne ochorenia
 • Inkontinencia

Vo väčšine prípadov tieto zariadenia ponúkajú iba jeden východiskový program.

Je elektroličba doma bezpečná?

Zariadenia TENS používajú elektródy, ktoré prenášajú elektrické impulzy do vášho tela na úľavu od bolesti.

V minulosti bola elektrostimulácia používaná výhradne v nemocniciach a klinikách, keďže zariadenia používané na túto terapiu boli príliš zložité na použitie. Na dosiahnutie požadovaných výsledkov bolo potrebné aby zariadenie bezpečne a efektívne obsluhoval školený lekár. V dnešnej dobe je však táto komplexnosť minulosťou. Zariadenia na elektrostimuláciu boli vyvinuté to takej miery, že sa dajú ovládať rovnako jednoducho ako mobilný telefón.

Vďaka desiatkam rokov lekárskeho výskumu boli objavené frekvencie najefektívnejšie pre TENS elektroliečbu. Dnešné elektrostimulátory sa automaticky konfigurujú po tom, čo zadáte v ktorej časti tela pociťujete bolesť. Musíte zadať typ bolesti, ktorú pociťujete, alebo ochorenie na ktoré chcete terapiu použiť. Po tomto elektrostimulátor automaticky vie aká frekvencia, sila a impulz je potrebný pre čo najefektívnejšiu kúru. Všetko čo potrebujete spraviť je priložiť elektródy na telo, pripojiť ich k prístroju a stlačiť štart.

Skúsil/a som TENS elektroliečbu, avšak táto mi nepomohla! Prečo?

TENS elektroiečba je medicky preukázaným a používaným terapeutickým spôsobom. Pri 99% prípadov keď elektroliečba nezaberá je na vine zariadenie. Avšak v špeciálnych prípadoch, ak sú napríklad nervy poškodené, nie je príčinou neúspešnej liečby zariadenie, ale fakt, že nervy nedokážu prenášať signály do mozgu.

Odporúčajú sa iba sofistikované zariadenia vysokej kvality ak chcete vidieť konzistentné výsledky. Pre akúkoľvek prácu alebo liečbu potrebujete dobré nástroje na efektívne dosiahnutie výsledkov. Rovnako ako rýchlo sa rozpadávajú lacné topánky, to isté platí aj pre elektrostimulátory.

Množstvo veľko-obchodníkov predáva lacné elektrostimulátory schopné TENS ošetrenia. Je však dôležité poznamenať, že tieto sú zvyčajne nízko kvalitné zariadenia s nízkou kapacitou, ktoré zvyčajne podporujú iba 1 alebo 2 kanály na liečbu. Odporúčame Vám vyhýbať sa lacným zariadeniam, predávaným v supermarketoch a zakupovať zariadenia od špecializovaných predajcov. Maloobchodníci zvyčajne predávajú zariadenia vyššej kvality a pri kúpe Vám poradia s ošetrením. V prípade elektroliečby je dôležité vedieť čo robíte!

Pokiaľ si nie ste istý/á aký elektrostimulátor potrebujete alebo či by Vám elektroliečba mohla pomôcť, poraďte sa s Vašim lekárom. V niektorých vybraných prípadoch sa použitie elektrostimulátora NEODPORÚČA, ako napríklad, keď má pacient kardiostimulátor, srdcovú arytmiu, epilepsiu alebo počas tehotenstva.

Premýšľajte z dlhodobého hľadiska. Vyberte si elektrostimulátor, ktorý je dostatočne sofistikovaný pre Vaše potreby a môže Vám pomôcť žiť plnší život bez trvalého boja s chronickou bolesťou.

Príkladom efektívneho elektrostimulátora, ktorý podporuje TENS elektroliečbu je T-One Coach alebo T-One Medi Pro.