Publikované

Je liečba chronickej bolesti možná, ako sa dá chronická bolesť zmierniť?

Tento článok je druhou časťou série o chronickej bolesti. V prvom článku sa môžete dočítať o tom čo je chronická bolesť, aké sú jej symptómy a ako sa jej dá predísť. V nasledujúcom článku sa budeme venovať tomu ako sa dá chronická bolesť zmierninť.

Prečítajte si viac: Čo je chronická bolesť, čo ju spôsobuje a aké sú jej symptómy?

Existuje mnoho výhod pri liečení bolesti medikamentóznym spôsobom, účinných však najmä pri akútnej bolesti. Dlhodobé užívanie liekov bohužiaľ v sebe prináša veľa negatívnych vedľajších účinkov. Užívanie liekov proti bolesti je prvou odpoveďou mnohých ľudí na bolesť, no prichádza s nimi množstvo účinkov, ktoré nie sú okamžite zjavné.

Po prvé, liečivá sú účinné len do chvíle, kým si na nich telo nezvykne. Po krátkej dobe užívania sa vaša dávka alebo počet piluliek, ktoré užívate bude musieť zvýšiť aby sa dostavil rovnaký účinok.

Po druhé, užívanie liekov môže spôsobiť závislosť. Vaše telo si tak zvykne na lieky, že v prípade že ich vysadíte, vaša bolesť môže byť ešte horšia ako pred tým.

Po tretie, lieky môžu spôsobiť vedľajšie účinky. Lieky nie sú bezchybné. Ovplyvňujú celé telo bez ohľadu na to, akú časť potrebujete liečiť. Lieky používané na zníženie bolesti môžu tiež spôsobovať závraty, nevoľnosť, vracanie alebo s trávením a vyprázdňovaním. Niekedy majú mierne vedľajšie účinky, avšak zhoršujú život pacienta trpiaceho chronickou bolesťou inými spôsobmi.

Ak už lieky nepripadajú v úvahu, ľudia sa obrátia na operáciu alebo „opravu“ problému všetkými potrebnými prostriedkami. Operácia býva veľmi zriedka navrhnutá ako liečba bolesti, ale ak nič iné nefunguje, pristupuje sa k nej ako k poslednej možnosti. Avšak samotná chirurgia – ak sa prevedie nesprávne – môže spôsobiť, že bolesť sa stane chronickou, čím váš stav ešte zhorší.

Chronická bolesť je pomerne zložitý fenomén ktorý sťažuje liečbu. Vyžaduje si spoluprácu pacienta a lekára. Ak sa pacient spolieha len na klinickú liečbu, nedá sa očakávať žiadne dlhodobé zlepšenie.

Ak je bolesť už prítomná, vytvára prekážku fyzickému cvičeniu ktoré by jej mohlo pomôcť. Je ťažké chodiť alebo dokonca behať ak pociťujete neustálu bolesť. Ak sa chcete liečiť týmto spôsobom, musíte najprv znížiť bolesť.

Existujú nejaké neškodné spôsoby ktoré prinášajú úľavu od chronickej bolesti?

Áno! Existujú iné metódy na úľavu od chronickej bolesti, ktoré nezahŕňajú liečivá a lieky.

Ide o takmer všetky zariadenia domácej starostlivosti, ktoré využívajú lekársku technológiu pôvodne vyvinutú pre nemocnice. Rovnako ako smartfóny, zdravotnícka technológia prešla ohromným vývojom v posledných dvoch desaťročiach. Mnoho zariadení ktoré boli predtým obmedzené len pre použitie v nemocniciach a zaberali celú miestnosť, sú teraz také malé že sa vám zmestia aj do dlane. Niektoré z týchto zariadení sú napríklad:

  • TENS zariadenia
  • LLLT Laserové zariadenia na Nízko-Úrovňovú laserovú terapiu

Obe zariadenia používajú lekársku technológiu určenú na úľavu od bolesti, avšak typy technológie použitej týmito zariadeniami sa líšia. Obe zariadenia sú taktiež efektívne na úľavu od rozličných druhov bolesti.

Je dôležité poznamenať, že obe tieto liečby sú symptomatické. To znamená, že sa zameriavajú na zmiernenie bolesti, ale neliečia jej pôvod. Nie sú liečbou chronickej bolesti, len spôsobom ako ju zmierniť vo vašom každodennom živote.

Čo sú TENS zariadenia a na čo slúžia?

Zariadenia TENS používajú elektródy, ktoré prenášajú elektrické impulzy do vášho tela na úľavu od bolesti.

TENS zariadenia pokytujú účinky porovnateľné s liekmi, avšak bez vedľajších účinkov.

TENS zariadenia pozostáva z riadiacej jednotky a viacerých samo-lepiacich elektród. Vyzerajú podobne ako elektródy pripevnené k pokožke nemocničných pacientov, ktoré vidíte vo filmoch.

Na zmiernenie bolesti sa elektródy priliepajú na pokožku tak aby v “kruhu” ohraničovali bolestivú oblasť. Po pripojení elektród k zariadeniu a zahajení terapie, začne prístroj vysielať mierne elektrické impulzy do eletród.

Tieto elektrické impulzy reagujú s vašimi nervovými receptormi, ktoré vyvolávajú bolesť a bezpečne ich znecitlivejú na niekoľko hodín. Po 10 až 20 minútach liečby vaše nervové receptory prestanú cítiť bolesť až na niekoľko hodín. Liečba našťastie nemá žiadne vedľajšie účinky a ovplyvňuje len ošetrovanú oblasť, takže ju možno použiť v prípade potreby aj viackrát denne.

Čo sú Nízko-Úrovňové laserové zariadenia (LLLT) a na čo slúžia?

Zariadenia LLLT používajú špeciálne laserové svetlo na urýchlenie zotavenia zo zranení a úľavu od bolesti.

LLLT zariadenia pomáhajú vášmu telu k prirozdenému hojeniu a znižujú bolesť spôsobenú zraneniami čím urýchľujú zotavenie.

Nízko-úrovňová laserová terapia, tiež známa ako LLLT, je aplikácia laserového svetla na podporu regenerácie tkanív, zníženie zápalu a zmiernenie bolesti. Konkrétnejšie LLLT používa laserové svetlo s vlnovou dĺžkou 600-1100 nm.

LLLT svetlo poskytuje energiu pre fotochemické procesy vyskytujúce sa v našich bunkách. Energia vo svetle je absorbovaná vašimi bunkami ktoré z nej vytvoria ATP (adenosintrifosfát). ATP je palivo pre bunky potrebné na regeneráciu. Viac ATP vedie k rýchlejšej regenerácii v prípade zranení.

Ktoré zariadenie je pre mňa to pravé?

Správna voľba liečby závisí na vašom celkovom zdravotnom stave ako aj na závažnosti a lokalizácii vašej bolesti.

Tento spôsob liečby zvoľte len v prípade, že máte odbornú diagnózu svojho stavu stanovenú vašim lekárom. Odporúča sa, aby ste sa poradili s lekárom a našli najvhodnejší plán vašej liečby. Farmaceutické a chirurgické zákroky sú možné len so súhlasom lekára, zatiaľ čo domáce zariadenia sa môžu používať voľne, pretože majú len málo rizík spojených s ich používaním.