Publikované

Laseroterapia: použitie laserov v medicíne a na domácu rehabilitáciu

Laser je zosilnením svetla pomocou stimulovanej emisie žiarenia.To v zásade znamená vysoko koncentrované svetlo ktoré má široké použitie od výroby až po medicínu.

Čo je to LLLT?

Nízkoúrovňová laserová terapia (LLLT) je aplikácia laserového svetla na podporu regenerácie tkanív, zníženie zápalu a zmiernenie bolesti. Nízkoúrovňová laseroterapia (LLLT) nie je novo objaveným ošetrením. Bola vyvinutá v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a používa sa v mnohých lekárskych a veterinárnych zariadeniach.

Dôvod prečo sa táto technika nazýva nízkoúrovňovou laserovou terapiou je, že má nízku energetickú hustotu v porovnaní s inými lasermi. Lasery poháňané vyššiou energiou zahrievajú a ničia bunky, čím sú vhodnejšie na prierez tkaniva počas operácií. LLLT môže ovplyvniť bunky prospešným spôsobom pretože jeho nízky výkon ich nepoškodzuje.

Preukázalo sa, že LLLT má analgetické, protizápalové a stimulačné účinky. Používa sa v rehabilitačných a kozmetických klinikách  na urýchlenie hojenia a podporu regenerácie. Vďaka svojim efektom podporujúcim regeneráciu našiel uplatnenie aj v športe. Zdravotnícki pracovníci na celom svete používajú nízkoúrovňovú laserovú terapiu na liečbu pacientov trpiacich rôznymi bolesťami.

Aké sú výhody LLLT oproti iným druhom terapie?

Ukázalo sa, že laseroterapia ponúka vynikajúce účinky na hojenie a zmierňovanie bolesti v porovnaní s inými elektroterapeutickými spôsobmi, a to najmä v počiatočných štádiách akútnych poranení a pri chronických problémoch. Nízkonákladové lasery sa môžu použiť aj na stimuláciu akupunktúrneho bodu.

Laseroterapia je univerzálna metóda liečby svalov, šliach, väzov, spojivového tkaniva, kostného a kožného tkaniva pomocou jednoduchého zariadenia. Okrem toho vynikajúce výsledky môžu byť dosiahnuté aj vtedy, keď sa LLLT používa ako doplnok pri iných liečebných postupoch, ako je ľad pre akútne zranenia alebo tlakové vlny pri dlhších chronických stavoch.

Prenosnosť a rozmanitosť batériových a sieťových diódových laserových systémov umožňuje prevádzať liečbu v klinických, nemocničných a terénnych zariadeniach. Týmto sa otvárajú možnosti okamžitej a rovnako aj účinnejšej liečby športových a atletických poranení, ako sú svalové natrhnutia, hematómy či zápal šliach.

Predstavuje tiež atraktívnu formu liečby pre športovcov, najmä tých, ktorí sa venujú profesionálnemu športu, a to z dôvodu poskytnutia kratšieho času na zotavenie. Skvelé pre športovcov je, že laserová terapia je neinvazívny spôsob liečby, nevyžadujúci požívanie liečiv, ktorý je možné používať aj v deň súťaže bez toho, aby riskovali diskvalifikáciu kôli pozitívnym výsledkom testov na kontrolu podporných látok.

To platí rovnako aj pre veterinárne použitie LLLT, ktoré sa využíva pri fyzioterapii veľkých aj malých hospodárskych či domácich zvierat. Je obzvlášť obľúbený pri liečbe závodných koní, pretekárskych chrtov a agility psov.

Ako funguje LLLT?

Laseroterapia (LLLT) funguje na bunkovej úrovni tak že zvyšuje prirodzené mechanizmy hojenia v organizme.

Účinky LLLT laseroterapie sú fotochemické. Bunky v tele majú chemikálie citlivé na svetlo nazývané cytochrómy. Tieto chemikálie sa nachádzajú v bunke v oddeleniach s energiou nazývané mitochondrie.

Pridržaním laserového zariadenia priamo na koži na poškodenom mieste počas niekoľkých minút zariadenie vysiela lúč svetla ktorý preniká tkanivom do svalov a kĺbov.
Keď svetlo LLLT preniká hlboko do tkaniva, stimuluje cytochrómy v mitochondriách na výrobu prírodnej chemickej zlúčeniny známej ako ATP (adenozín trifosfát). ATP ukladá energiu, ktorá poháňa bunky tela a uzdravuje tkanivo. Zvýšená produkcia ATP prináša k poškodenej oblasti krv bohatú na kyslík, čo znižuje stres a urýchľuje hojenie. Keď sa tkanivo zahojí, pacient pociťuje úľavu od bolesti a zníženie zápalu v oblasti.

Na čo pomôže LLLT?

LLLT môže byť použité na zníženie bolesti a môže pomôcť urýchliť zotavenie pri širokom spektre zranení.
Niektoré zo stavov ktorým LLLT laseroterapia môže pomôcť:

 • úľava od bolesti svalov a kĺbov
 • urýchlenie hojenia
 • zníženie opuchu
 • podporí uvoľnenie svalov pre zmiernenie kŕčov
 • zlepšuje funkčnosť a pohyblivosť
 • zmierňuje stuhnutosť

B-Cure LLLT Laser

Nízka úroveň častíc laserového svetla, známych ako fotóny, preniká do tkaniva cez kožu do určitej hĺbky v závislosti od vlnovej dĺžky. Nízkoúrovňové laserové zariadenia zvyčajne používajú 600 nm – 1100 nm (viditeľné infračervené) vlnové dĺžky.

Účinky absorpcie fotónov sa objavujú keď fotóny vstupujú do tkaniva a absorbujú fotorecepčné molekuly nazývané chromofóry v mitochondriách a bunkovej membráne. Fotonická energia sa potom premení na chemickú energiu v bunke a spotrebuje sa vo forme ATP.

Prečítajte si viac o: LLLT alebo nízko-úrovňová laserová terapia na liečbu bolesti a poranení

Aké LLLT zariadenia existujú?

Nízkoúrovňové lasery sa musia pohybovať v určitom rozmedzí čo sa týka ich vlnovej dĺžky.  Pre terapeutické využitie vlnová dĺžka LLLT laseru musí byť medzi 600 a 1100 nm.

Niektoré z najbežnejších typov lekárskych laserov kompatibilných s LLLT a ich vlnových dĺžok sú:

 • Ruby (694 nm),
 • Ar (488 and 514 nm),
 • He-Ne (632.8 nm),
 • Krypton (521, 530, 568, and 647 nm),
 • Ga-Al-As (808 or 650 nm)
 • Ga-As (904 nm)

V strede tohto spektra okolo 800-850 nm je svetlo, ktoré preniká tkanivami najhlbšie bez toho, aby stratilo príliš veľa svojej sily.
Vlnová dĺžka určuje, ako rýchlo je laserové svetlo absorbované. Ak je príliš nízka, molekuly hemoglobínu a melanínu ho v organizme absorbujú predtým, ako dosiahne dostatočnú hĺbku. Ak je vlnová dĺžka príliš vysoká, laser je absorbovaný vo forme tepla vodou obsiahnutou v bunkách tela.

Aký typ LLLT zariadenia potrebujem?

Aké zariadenie LLLT je pre vás to pravé závisí od stavu ktorý chcete liečiť.

Nízkoúrovňový laser sa ukázal ako účinný pri liečbe, nasledujúcich indikácií:

790-820nm Infračervená  vlnová dĺžka – Penetrácia hlboko do tkaniva:

 • vyvrtnutia a natiahnutia
 • rany a odreniny
 • hematómy
 • zranenia väzov a šliach
 • zápaly
 • poranenia kĺbov
 • myofasciálne spúšťacie body, bolestivé body a hlboké tkanivové akupunktúrne body
 • chronická a akútna bolesť
 • zlomeniny

630-700nm Viditeľné červené vlnové dĺžky – Plytká penetrácia do tkaniva:

 • rany a odreniny
 • povrchové akupunktúrne body
 • sliznice
 • pooperačné rany

Väčšina moderných LLLT laserov používa na liečbu vlnovú dĺžku 808 nm. Ukázalo sa, že táto vlnová dĺžka má silný účinok na úľavu od bolesti a hojenie rán.

Ako používať LLLT prístroj na liečbu v pohodlí domova?

Zariadenie by sa malo používať na bolestivom mieste priamo na koži. Nemalo by sa používať cez oblečenie, keďže to môže viesť k oslabeniu jeho účinnosti. Prístroj by sa mal prikladať na kožu v dĺžke trvania približne 6-8 minút. Ak je oblasť vyžadujúca ošetrenie väčšia ako dokáže zariadenie pokryť, tak by sa malo zariadenie po oblasti premiestňovať po 6-8 minútach tak aby terapia túto oblasť pokryla celú. Laseroterapia má okamžitý účinok a už po prvom ošetrení môže priniesť úľavu. Je však dôležité aby sa vykonávala pravidelne, kým sa nedosiahne úplné zotavenie. Zvyčajne to znamená 10-12 dní liečby.

V prípade bolesti svalov alebo kĺbov by sa mala bolestivá oblasť ošetrovať po dobu 6-8 minút, najlepšie 2-4 krát za deň. Pri čerstvých poraneniach sa môže zariadenie používať až 10-krát za deň.

Pred zakúpením laserového prístroja sa o terapii poraďte so svojím lekárom!

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4291815/

Farivar S, Malekshahabi T, Shiari R. Biological Effects of Low Level Laser Therapy. J Lasers Med Sci 2014;5(2):58-62